- Grupa Energa
- Inwestorzy
- Media
- Klienci
- Zrównoważony Rozwój
- Otoczenie
- Kontakt
ISO 14001 - norma ISO stosowana w zarządzaniu środowiskowym. Pozwala zbudować System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o tzw. podejście procesowe. Jednym z najważniejszych elementów, podobnie jak w normie ISO 9001, jest uwzględnienie ciągłego doskonalenia w działaniach Organizacji. Dzięki temu osiągnięty zostaje główny cel wdrożenia tytułowej normy czyli zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
Podstawowym kryterium, na którym opiera się działania w zakresie SZŚ, jest identyfikacja aspektów środowiskowych. Tworzy się rejestr tych aspektów oraz wyszczególnia aspekty znaczące w działalności Organizacji. Następnie na ich podstawie buduje się cele, zadania i programy środowiskowe.
ISO 26000 – Energa SA, jako druga spółka w polskiej branży elektroenergetycznej wdraża międzynarodowe wytyczne w obszarze społecznej odpowiedzialności. To odpowiedź na rosnącą rolę obszaru ESG (ang. Environment, Social, Governance) w budowaniu wartości firm działających na europejskim rynku.
W Grupie Energa stawiamy na rozwijanie strategii zarządzania obszaru Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Zgodnie z tą strategią w swoich działaniach jako priorytety uwzględniamy: interes społeczny, aspekty środowiskowe, relacje z interesariuszami, w tym w szczególności z pracownikami oraz długofalowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Energa przeanalizowała swoje dotychczasowe działania i stosowane praktyki z zakresu odpowiedzialności społecznej, czego emanacją było opracowanie wewnętrznego Raportu z przeglądu zastosowania w Enerdze SA wytycznych dotyczących społecznej odpowiedzialności wynikających z ISO 26000.
Przeprowadzony przegląd wykazał, iż Strategia zrównoważonego rozwoju 2021-2023 w Grupie Energa wraz z działaniami podejmowanymi w takich obszarach jak: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu prawa pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej, spełniają wytyczne normy ISO 26000.
ISO 27001 - jakościowa norma międzynarodowa standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Została ogłoszona 14 października 2005 r. na podstawie brytyjskiego standardu BS 7799-2 opublikowanego przez BSI. W Polsce ostatnią wersję normy ISO/IEC 27001 opublikowano 2 grudnia 2014 roku i PN-ISO/IEC 27001:2007 została zastąpiona normą PN-ISO/IEC 27001:2014-12. W normie ISO/IEC 27001:2005, na której się wzorowano przygotowując kolejne wersje normy wyróżniono jedenaście obszarów, mających wpływ na bezpieczeństwo informacji w Organizacji:
ISO 50001 - międzynarodowy standard ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Podstawą do utworzenia tej normy jest standard opublikowany w lipcu 2009 roku przez British Standards Institution BS EN 16001: System Zarządzania Energią. Norma ta dotyczy redukcji kosztów, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz efektywności energetycznej Spółki.