- Grupa Energa
- Inwestorzy
- Media
- Klienci
- Zrównoważony Rozwój
- Otoczenie
- Kontakt
Energa prowadzi politykę ochrony bioróżnorodności i utrzymania stabilności ekosystemów w szczególności na obszarach, na których zlokalizowane są nasze instalacje i obiekty. Dokładamy starań, aby minimalizować negatywny, lokalny wpływ spółek na otoczenie.
Przykładem takich działań jest inicjatywa Energia bioróżnorodności, stanowiąca kompleksowy projekt prośrodowiskowy i edukacyjny. Polega na zakładaniu wieloletnich łąk kwietnych, a tym samym – odtwarzaniu ekosystemów w celu wzrostu bioróżnorodności. Łąki kwietne pozwalają ocalić ginące gatunki roślin i zwierząt, a także zapewniają pożywienie dzikim pszczołom, dając im latem przestrzeń do życia, a zimą – schronienie. Rośliny na łąkach wyłapują też pyły tworzące smog i przyczyniają się do obniżenia temperatury powietrza. Projekt zainaugurowaliśmy w 2020 roku w Ostrołęce, tworząc blisko 2,7 hektara łąk na obszarze składowiska odpadów paleniskowych i przed siedzibą spółki Energa Elektrownie Ostrołęka. W sierpniu 2021 przeprowadziliśmy kolejne etapy prac – koszenie, wysiewy oraz prace związane z pielęgnacją tego ekosystemu. W pierwszym roku, poprzez koszenie, utrzymywany jest niski stan łąki, aby zapewnić jak najwięcej światła dopiero rozwijającym się roślinom wieloletnim. Usuwane są również gatunki inwazyjne.
Energa Elektrownie Ostrołęka w 2021 roku rozpoczęła realizację badań wpływu Elektrowni Ostrołęka B na ichtiofaunę rzeki Narew. Badania mają na celu ocenę obecnego stanu ichtiofauny rzeki oraz zaplanowanie ewentualnych działań prowadzących do wyeliminowania potencjalnego negatywnego wpływu elektrowni na stan ichtiofauny rzeki Narew. Prace badawcze i monitoringowe realizowane były w okresie od kwietnia 2021 roku do końca marca 2022 roku. W pierwszym etapie prowadziliśmy obliczenia składu, liczebności oraz struktury wiekowej ichtiofauny przepływającej w rzece oraz szacowaliśmy jej straty w wyniku poboru wody do układu chłodzenia.
Badaliśmy również skład gatunkowy i kondycję ichtiofauny wychwyconej i zrzuconej z powrotem do rzeki. Jednocześnie wykonamy analizę wpływu temperatur na poszczególne siedliska objęte terenem badań w 43 wyznaczonych punktach badawczych. Podsumowaniem projektu będzie raport zawierający opis wszystkich przeprowadzonych badań i pomiarów, analizę i omówienie uzyskanych wyników i ewentualne przedstawienie rozwiązań optymalnych z punktu widzenia operacyjnego i środowiskowego.
Energa Wytwarzanie SA przeciwdziała wpływowi elektrowni wodnych na bioróżnorodność rzek i jezior oraz uczestniczy w monitorowaniu efektów swojej działalności w tym zakresie poprzez:
Ponadto na terenie MEW Rościno Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, współpracując z Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, poprzez własne urządzenia, monitoruje działanie przepławki przy MEW Rościno. W ramach projektu unijnego Ochrona łososia atlantyckiego i minoga rzecznego na Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk Dorzecze Parsęty PLH 320007.
Tereny chronione, na których zlokalizowane są instalacje eksploatowane przez Energę OZE to:
Energa Kogeneracja na terenie Elektrociepłowni Elbląg posadziła w 2021 około 60 drzew. To m.in. klony, jarzęby i świerki, które pochodzą z lokalnego gospodarstwa rolno-ogrodniczego. Nasadzenia zastępcze mają związek z programem inwestycyjnym prowadzonym na tym obszarze. Jednym z jego elementów jest budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) o zainstalowanej mocy cieplnej ok. 114 MWt. Dzięki niej (oraz zaplanowanej na kolejny etap budowie układu silników gazowych) węgiel nie będzie już głównym paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła w Elblągu.
Od ponad 10 lat Energa prowadzi program edukacyjny Planeta Energii skierowany do uczniów szkół podstawowych. Popularyzuje wiedzę na temat energii elektrycznej, a także zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Ostatnim dwóm edycjom Planety Energii towarzyszy Akademia Planety Energii, w ramach której realizowane są m.in. warsztaty dla nauczycieli. Zajęcia te stanowią inspirację w przygotowaniu ciekawych zajęć lekcyjnych. W drugiej edycji Akademii Planety Energii, która była nagrodą dla zwycięskich nauczycieli w X edycji konkursu, podczas dwudniowych warsztatów zajęcia poprowadził m.in. Maciej Podyma z Fundacji Łąka. W czasie warsztatu nauczyciele mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat bioróżnorodności i poznać metody na skuteczne jej przekazanie dzieciom. Uczyli się m.in. jak zakładać przyszkolne łąki kwietne. Nauczyciele otrzymali także materiały edukacyjne i specjalne mieszanki nasion do zakładania łąk kwietnych.