Grupa Energa konsekwentnymi działaniami buduje pozycję regionalnego lidera transformacji energetycznej, wdrażając czyste, przyjazne środowisku technologie oraz energetykę opartą o nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Grupa Energa realizuje Strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu, która jest spójna ze Strategią Grupy Energa na lata 2016-2025.

Grupa przyjęła zobowiązania osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i zamierza do tego czasu zrealizować cele klimatyczne określone warunkami Porozumienia Paryskiego oraz Zielonym Ładem przyjętym przez Unię Europejską. Główne działania Grupy Energa obejmują: dekarbonizację i poprawę efektywności energetycznej, rozwój energetyki odnawialnej oraz efektywne wykorzystanie zasobów dzięki transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.


Energa opracowuje Politykę klimatyczną Grupy Energa do 2030 roku. Powołany został również Zespół ds. sporządzenia Strategii dekarbonizacji Grupy Energa, który rozpoczął prace analityczne dotyczące emisyjności poszczególnych Linii Biznesowych.

Aby zminimalizować ryzyka technologiczne i finansowe, w ramach dekarbonizacji planuje się m.in. budowę niskoemisyjnych elektrowni gazowo-parowych w technologii CCGT, charakteryzujących się wysoką sprawnością oraz niską awaryjnością. Grupa Energa przygotowuje system energetyczny do zmieniających się warunków klimatycznych, uwzględniając szczyt zimowy oraz letnie zapotrzebowanie na energię. W tym celu zwiększana jest elastyczność systemu w odniesieniu do rosnącej liczby niestabilnych źródeł odnawialnych poprzez budowę magazynów energii i poprawę funkcjonowania pracy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych (inteligentne oprogramowanie)

Linia Biznesowa Dystrybucja w Grupie Energa od roku 2016 wspiera i realizuje strategię przyjętą przez Unię Europejską polegającą na dekarbonizacji energetyki, zmniejszaniu emisji w sektorze transportu, w szczególności na obszarach miejskich.

Głównym działaniem zmierzającym w tym kierunku jest budowa przez Energę Operatora 279 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze 8 miast: Gdańska, Gdyni, Koszalina, Elbląga, Olsztyna, Płocka, Torunia i Włocławka.

W 2021 roku ukończono budowę wszystkich stacji ładowania, z których do końca 2021 roku przekazano 273 stacje ładowania do Operatora Ogólnodostępnych Stacji Ładowania. Pozostałe 6 stacji czeka na przeprowadzenie badań przez UDT. Opisywane urządzenia charakteryzują się dużymi poborami mocy w dość krótkim czasie.

Obserwujemy, że przy większej skali urządzeń oraz użytkowników samochodów elektrycznych OSD będzie musiał sprostać licznym wyzwaniom, przygotowując swoją sieć do rozwijającego się dynamicznie rynku elektromobilności. Sytuacja spotęguje się, gdy standardem ładowania będzie również możliwość oddawania energii do sieci z samochodów elektrycznych (V2G).