Minister Energii w Enerdze

W czasie swojej kwietniowej wizyty w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z Zarządem Energi SA oraz  z członkami zarządów spółek, będących liderami segmentów Grupy Energa. Wraz z prezesem Energi Dariuszem Kaśków wziął także udział w konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie spółki. ...

20160421-minsiter-prezes.jpg

W czasie swojej kwietniowej wizyty w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z Zarządem Energi SA oraz  z członkami zarządów spółek, będących liderami segmentów Grupy Energa. Wraz z prezesem Energi Dariuszem Kaśków wziął także udział w konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie spółki.

Przybyłych na  spotkanie z ministrem dziennikarzy interesowały przede wszystkim plany związane z udziałem Energi w powołaniu Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Pytano też o zamierzenia ministerstwa związane z budową nowego bloku w Ostrołęce, jak również  o plany ewentualnego połączenia Grupy Energa z Polską Grupą Energetyczną PGE.

Minister Tchórzewski poinformował media, że Energa stanie się jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej. Jej zaangażowanie  osiągnie poziom 15-16 procent kapitału całego przedsięwzięcia – tj. ok. 600 mln zł. Zapowiedział, że obok Energi udziały w PGG mają objąć również inne spółki energetyczne: PGE oraz PGNiG Termika. Jednocześnie prezes Energi Dariusz Kaśków zaznaczył, że w związku z czekającymi Grupę Energa wyzwaniami, ciągle jeszcze trwają procesy wypracowywania właściwych ścieżek korporacyjnych do podjęcia decyzji w tym zakresie.

Na spotkaniu z dziennikarzami Krzysztof Tchórzewski potwierdził także wolę budowy nowego bloku w Ostrołęce. – Możliwości starej elektrowni wygasną w ciągu 10 lat. Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja powinna być kontynuowana – powiedział minister. Według niego w ciągu najbliższych dziesięciu lat w Polsce powinny powstać kolejne dwa lub trzy bloki energetyczne.

Ponadto minister Tchórzewski rozwiał wątpliwości dziennikarzy związane z ewentualną konsolidacją grup energetycznych. Jego zdaniem poszczególne regiony Polski potrzebują spółek zarządzających na swoim terenie, niekoniecznie trzeba tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa.

Po konferencji prasowej Krzysztof Tchórzewski udał się na IV Ogólnopolski Szczyt Energetyczno-Gospodarczy, na którym zebrali  się w Gdańsku  politycy i ekonomiści odpowiedzialni za bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne Polski. Jego tematem było  w tym roku zabezpieczenie polskiej gospodarki, a w szczególności strategicznych sektorów przed ryzykiem wynikającym z sytuacji międzynarodowej oraz polityki Unii Europejskiej.

Na szczycie Krzysztof Tchórzewski poinformował przedstawicieli kluczowych krajowych instytucji o prowadzonych w Ministerstwie Energii pracach nad długofalową perspektywą rozwoju polskiego sektora energetycznego. Zapowiedział  także, że podstawą pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną będą krajowe źródła, a  w pierwszej kolejności węgiel. Zwrócił również uwagę na innowacyjność w  sektorze energetycznym, która powinna się przejawiać w szczególności otwartością na dywersyfikację technologiczną oraz dążeniem do ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko naturalne.

Kulminacyjnym punktem  gdańskiego szczytu było uhonorowanie ministra nagrodą „Bursztyn Polskiej Energetyki 2016” za działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz  konsekwentne budowanie potencjału Ministerstwa Energii.