Gospodarka o obiegu zamkniętym
Grupa Energa od kliku lat realizuje założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest minimalizowanie zużycia zasobów naturalnych oraz ilości wytwarzanych odpadów. Odpady, które powstają podczas jednych procesów produkcyjnych, często są wykorzystywane jako wartościowe surowce w innych gałęziach gospodarki.
Odpady do recyklingu
Kilogramy gałęzi, liści, traw, roślinności wodnej, ale również opakowania z tworzyw sztucznych, butelki – te i inne odpady codziennie napływają z nurtem rzeki i osadzają się na kratach zabezpieczających wlot wody do komór turbin elektrowni wodnych. Odpady te są przez Energę Wytwarzanie segregowane i przekazywane uprawnionym odbiorcom do unieszkodliwienia lub recyklingu. Ich usuwanie nie tylko zapewnia prawidłową pracę elektrowni, ale przyczynia się także do oczyszczania rzeki. W 2023 roku Energa Wytwarzanie usunęła z rzek łącznie ponad 345 ton odpadów.
Gips pod uprawę pieczarek
Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka minimalizuje składowanie odpadów, przekazując większość do gospodarczego wykorzystania. Substancje będące produktem ubocznym procesów wytwarzania energii elektrycznej traktowane są tu jako wartościowy surowiec. Gips syntetyczny, który jest produktem procesu odsiarczania spalin, jest wykorzystywany m.in. do produkcji suchych zapraw budowlanych, a od 2022 roku także jako składnik do produkcji podłoża pod uprawę pieczarek. Popioły lotne, jako efekt procesu odpylania spalin, są natomiast używane do produkcji cementów, betonów towarowych i prefabrykatów betonowych. W 2023 roku spółka przekazała odbiorcom zewnętrznym popioły lotne z węgla w ilości 120 928,52 Mg oraz gipsu w ilości 28 350,58Mg.
Bilans musi wyjść na zero
Zagospodarowywanie odpadów dotyczy również tych gromadzonych na składowiskach. Energa Elektrownie Ostrołęka prowadzi od lat politykę „bilansu zerowego”. Oznacza to brak przyrostu masy odpadów paleniskowych na składowisku, np. poprzez zwiększanie sprzedaży tych składowanych wcześniej. W 2023 roku ze składowiska usunięto większą ilość mieszanki popiołowo-żużlowej niż wytworzono w elektrowni. Mieszankę tę przekazuje się m.in. do wykorzystania w przemyśle materiałów budowlanych.