Dialog społeczny w Grupie Energa prowadzony jest zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z poszanowaniem interesów każdej ze stron. Jest oparty na chęci wypracowywania kompromisowych rozwiązań. Dzięki otwartej komunikacji i współpracy z różnorodnymi interesariuszami, możliwe jest przemyślane i świadome alokowanie środków finansowych w projekty realizujące oczekiwania społeczności lokalnych i wpisujące się w cele Strategii Zrównoważonego Rozwoju (Strategia ZR).
Wsparcie społeczności lokalnych odzwierciedlone jest w realizacji projektów obejmujących całą Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów sieci dystrybucyjnej oraz miejsc, w których Grupa Energa posiada swoje siedziby. Kluczowe działania skierowane do społeczności lokalnych skupiają się na trzech obszarach opisanych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2021-2023:
1. Budowanie potencjału i aktywności społecznej:
2. Wyrównywanie szans edukacyjnych:
3. Upowszechnianie dostępu do sportu i kultury:
W 2023 roku rozpoczęto także prace nad przeciwdziałaniem ubóstwu energetycznemu. Analiza skali i charakterystyki tego problemu stała się podstawą do opracowania dedykowanych rozwiązań dla konkretnych grup społecznych, zgodnie z zaleceniami wynikającymi z regulacji unijnych oraz Energy Poverty Advisory Hub (EPAH).
Prowadzony dialog społeczny pozwala na tworzenie inicjatyw, które mają realny, pozytywny wpływ na lokalne społeczności, wspierając ich rozwój i dobrobyt. Grupa Energa nieustannie dąży do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania przynoszące korzyści zarówno środowisku, jak i społeczeństwu.