Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy Energa 2024-2030

Grupa Energa w dniu 31.07.2024 r. roku przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Energa 2024-2030, która jest spójna ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN 2024-2030. Strategia jest załącznikiem do Umowy o Współpracy, będącą podstawową regulacją normującą zasady współdziałania w Grupie Energa, dzięki czemu swym zakresem obejmuje Spółki Grupy Energa objęte Umową. Celem Strategii jest wyznaczanie planów i celów strategicznych w obszarze zrównoważonego rozwoju w Grupie Energa na lata 2024-2030.

 

Strategia oparta jest na wymogach i wytycznych regulacyjnych takich jak:

  • Cele zrównoważonego rozwoju ONZ,
  • Dyrektywa CSRD oraz wynikające z niej standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS),
  • Taksonomia UE,
  • Wytyczne TCFD dot. odporności Strategii ZR na scenariusze klimatyczne.

 

Zrównoważony rozwój jest istotnym kompasem dla wszystkich działań realizowanych przez Grupę. Główne kierunki Strategii obejmują minimalizację wpływu na klimat, ochronę środowiska naturalnego, a także dbanie o dobre warunki pracy w Grupie, współdziałanie
z lokalnymi społecznościami i efektywne zarządzanie. Celem realizowania zrównoważonych założeń jest łączenie realizacji ambitnej agendy biznesowej na najbliższą dekadę, wzmacniając osiągnięcie celu Net Zero w 2050 roku, a także zbudowanie długoterminowej wartości Grupy dla wszystkich jej interesariuszy w przyszłości. Dzięki takiemu podejściu, Strategia umożliwia wykorzystywanie ryzyk i szans wynikających z intensywnych zmian otoczenia, będąc podstawą do realizacji działań i projektów służących do nieustannego rozwoju Grupy.

 

Filary zrównoważonego rozwoju

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy Energa 2024-2030 odpowiada na najważniejsze aktualne zmiany rynkowe i regulacyjne. Dlatego szczególnie uwzględnione są w niej kwestie dotyczące: zmiany klimatu, ochrony bioróżnorodności, relacji ze społecznościami oraz pracownikami a także odpowiedzialne zarządzanie. Dokument opiera się na pięciu kluczowych filarach, w których zdefiniowane strumienie działań odnoszą się bezpośrednio do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz do unijnych standardów raportowania ESRS. Dzięki takiemu podejściu realizowanie działań biznesowych jest coraz bardziej odpowiedzialne, a raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju szczegółowe i transparentne.

filary strategii

Filar 1 - Klimat

Zarządzanie kwestiami klimatu jest szczególnym elementem zrównoważonego rozwoju w Grupie Energa. Chcąc zmienić wpływ na klimat, a także dostosować modele biznesowe do fizycznych konsekwencji jego zmiany wpływających na aktywa firmy.

Strumień 1. Dekarbonizacja

Strumień 2. Zielona Transformacja

Strumień 3. Adaptacja do zmiany klimatu

 

Filar 2 - Środowisko

Przemyślane działania, które wzmacniają konkurencyjność biznesu, a jednocześnie mogące mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Strumień 4. Ochrona bioróżnorodności

Strumień 5. Gospodarka wodno-ściekowa

Strumień 6. Gospodarka obiegu zamkniętego, minimalizacja zanieczyszczeń

 

Filar 3 - Pracownicy

Celem Grupy Energa jest jeszcze skuteczniejsze zaangażowanie się w zapewnienie odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy, dostosowując przy tym do indywidualnych potrzeb pracowników ofertę rozwoju kompetencji zawodowych.

Strumień 7. Bezpieczeństwo i higiena pracy

Strumień 8. Bezpieczeństwo procesowe (nie wypełnialiśmy)

Strumień 9. Zdrowie pracownika

Strumień 10. Dobre warunki pracy

 

Filar 4 - Społeczności

Odpowiedzialny biznes powinien wspierać społeczeństwo. Grupa ORLEN konsekwentnie dąży do tego, by jak najlepiej wywiązywać się z roli nie tylko odpowiedzialnego przedsiębiorcy i pracodawcy, lecz także dobrego sąsiada.

Strumień 11. Współdziałanie z lokalnymi społecznościami

Strumień 12. Sprawiedliwa transformacja

Strumień 13. Edukacja dotycząca zrównoważonego rozwoju

 

Filar 5 - Zarządzanie

Strategia Zrównoważonego Rozwoju odnosi się do wszystkich interesariuszy Grupy Energa,
jej dostawców, pracowników i klientów - całego łańcucha wartości. Celem podejmowanych inicjatyw jest odpowiedzialne, ale też transparentne zarządzanie, które wykorzystuje potencjał Grupy.

Strumień 14. Zrównoważony łańcuch wartości

Strumień 15. Cyberbezpieczeństwo (nie wypełnialiśmy)

Strumień 16. Przestrzeganie praw człowieka

Strumień 17. Dbanie o różnorodność i inkluzywność (nie wypełnialiśmy)

Strumień 18 Etyka, Zgodność i przeciwdziałanie korupcji.

 

Wspieranie realizacji celów ONZ oraz dostosowanie kierunków działań do europejskich standardów raportowania

Dzięki powiązaniu filarów strategii z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz standardami ESRS zakres Strategii obejmuje obecne wyzwania związane ze zmianami klimatu, wpływem na bioróżnorodność czy też sytuacją geopolityczną i gospodarczą.


Stategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN 2024-2030

  • Typ: PDF
  • Wymiary: 1920x1080px
  • Data dodania: 28.11.2024
  • Wielkość: 45,1 MB
Pobierz plik