Nasze działania społeczne kierują się nie tylko dialogiem społecznym i założeniami Strategii ZR, ale również wytycznymi zawartymi w Agendzie 2030.Wydział ESG, we współpracy z obszarami Marketingu, Sponsoringu oraz Fundacją Energa, wypracował kluczowe obszary, w których realizowane są projekty społeczne. Szczególny nacisk położono na inicjatywy wspierające realizację czterech celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).
3 – Dobre zdrowie i jakość życia,
4 – Dobra jakość edukacji,
7 – Czysta i dostępna energia
13 – Działania w dziedzinie klimatu
Dobre zdrowie i jakość życia – zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrostanu dla wszystkich ludzi (cel 3) , m.in. realizując takie projekty jak:
Akcja realizowana od 2018 r. i skierowana do uczniów z klas V-VIII szkół podstawowych. Program ma na celu zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez wspólną zabawę i rywalizację z rówieśnikami ze szkół w całej Polsce. W dobie pojawiających się co chwilę kolejnych nowinek technologicznych, które młodzi ludzie uwielbiają, Drużyna Energii przypomina, jak ważną rolę w ich rozwoju odgrywa ruch. Właśnie dlatego w Drużynie Energii angażujemy znanych sportowców i osobowości medialne do promocji ruchu, a następnie wykorzystujemy media społecznościowe i internet, by pokazać uczniom, że sport może też być dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu.
We wszystkich edycjach Drużyny Energii zaangażowanych było ponad 100 tys. uczniów z blisko 900 placówek edukacyjnych z całej Polski.
Program społeczny o charakterze wolontariatu grupowego realizowany przez Energę od 2014 r. Skierowany jest do pracowników Grupy Energa, ich rodzin, znajomych i przyjaciół, którzy dbając o swoje zdrowie, wspierają najbardziej potrzebujących. Założeniem akcji jest aktywność ruchowa w dowolnej formie, którą uczestnicy monitorują za pośrednictwem wybranej przez siebie aplikacji. Każdy przebyty kilometr jest dodawany do wspólnej puli kilometrów uczestników programu. Jeśli w określonym czasie uda się uczestnikom przekroczyć założony pułap kilometrów, środki pieniężne zostaną przekazane przez Fundację Energa dla potrzebujących. Wspólnie jak dotąd udało się pokonać ponad 4 mln km i przekazać pomoc wartą 2,3 mln zł.
Projekt realizowany jest od 2012 r. Początkowo prowadzony przez dwóch pracowników Energi, a od 2017 r. przekształcony w Fundację. Celem inicjatywy jest promowanie honorowego krwiodawstwa oraz zachęcanie społeczeństwa do regularnych donacji krwi. Obecnie Kropelka Energii zrzesza ponad 2500 osób z różnych miast. Cyklicznie organizuje profesjonalne akcje zbiórek krwi, zapewniając bezpieczne warunki dla dawców, a także aktywnie działa w obszarze zwiększania świadomości społeczeństwa na temat potrzeby oddawania krwi oraz propagowania krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Fundacja angażuje się także w pomoc lokalnym społecznościom, wspierając m.in. zbiórki rzeczy dla podopiecznych Fundacji Pomorze Dzieciom czy oddziału onkologicznego Gdańskiej Akademii Medycznej. W roku 2025 rozpoczyna się 13 rok realizowania tej akcji.
Dobra jakość edukacji - m.in. przez realizację projektu Planeta Energii, Bezpieczna Kraina Energa-
Operator czy Energ(i)a do nauki
Projekt edukacyjny realizowany od 2010 roku, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym korzystaniu z prądu, ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju.
Program oferuje trzy „misje” tematyczne z multimedialnymi materiałami. Kraina bioróżnorodności” uczy dzieci, czym jest bioróżnorodność, jakie są zagrożenia dla przyrody oraz jak ją chronić w najbliższym otoczeniu. Kraina prądu wyjaśnia, czym jest energia, skąd się bierze, jakie są jej źródła, oraz promuje zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Kraina odpadów edukuje o segregacji odpadów, ich dalszym losie i metodach zapobiegania ich powstawaniu.
Interaktywne lekcje składają się z multimediów, słuchowisk i ćwiczeń. Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 300 tys. dzieci i 7 tys. nauczycieli. Ponadto 50 pedagogów przeszkolono w ramach Akademii Planety Energii.
Program edukacyjny rozpoczęty w czerwcu 2022 roku, będący rozwinięciem wieloletnich działań Energi Operatora. Jego celem jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych, odpowiedzialnego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej oraz ograniczania wypadków związanych z porażeniem prądem. Do tej pory z działań programu skorzystało ponad 184 tys. dzieci.
W 2024 roku program skierowano do uczniów klas I-III szkół podstawowych w obszarze działania spółki. Działania realizowano za pomocą platformy edukacyjnej z materiałami dla dzieci, nauczycieli i rodziców, a także poprzez organizację eventów edukacyjnych. Nowością były animacje: "Numery alarmowe", uczące reakcji w sytuacjach kryzysowych, oraz "Czym zajmuje się elektromonter?", przybliżające zawód elektromontera. Do szkół wysłano materiały edukacyjne, plany lekcji i kalendarze. W 2024 roku zorganizowano 7 dużych eventów i 4 spotkania w szkołach, które zgromadziły ponad 7300 dzieci.
Program Energi Operatora prowadzony od 2012 roku, skierowany do szkół średnich i uczelni kształcących przyszłą kadrę elektromonterską oraz inżynieryjno-techniczną. W 2024 roku kontynuowano współpracę z pięcioma uczelniami: Politechniką Gdańską, Politechniką Bydgoską, Akademią Kaliską, Politechniką Koszalińską oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przyznano stypendia dziewięciu najlepszym studentom, a uczniowie i studenci brali udział w praktykach, zdobywając doświadczenie zawodowe.
Szkoły średnie uczestniczące w programie mogły ubiegać się o dofinansowanie do laboratoriów, egzaminów SEP i projektów technicznych. W 2024 roku wsparcie w wysokości 329 993 zł otrzymało 11 szkół, co pozwoliło na doposażenie laboratoriów i pokrycie kosztów egzaminów. Program wspiera budowanie wizerunku Energi Operatora jako atrakcyjnego pracodawcy wśród przyszłych specjalistów, których pozyskanie na rynku pracy staje się coraz trudniejsze.
Czysta i dostępna energia – zapewnienie dostępu do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii dla wszystkich (cel 7) realizując projekt domy Dobrej Energii
Autorski program realizowany od 2021 r. polegający na montażu paneli fotowoltaicznych na placówkach szczególnie narażonych na ubóstwo energetyczne. Projekt jest realizowany w partnerstwie Energi, Fundacji Energa i Energi-Obrotu. Czyste i dostępne źródła energii elektrycznej pozwalają tworzyć bardziej zrównoważone i inkluzywne społeczności, a jednocześnie umożliwiają ograniczanie skutków zmian klimatycznych. Domy Dobrej Energii to nie tylko montaż paneli. To także szereg atrakcji dla mieszkańców instytucji pomocowych biorących udział w projekcie. Dzieci z Ustki wzięły już udział w Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dołączyły do nich także dzieci z Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej w Kłaninie. Przeprowadzono dla nich warsztaty o charakterze ekologicznym. Uczestnicy uczyli się pod okiem instruktorów tworzyć budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów. Mieli również okazję poszerzyć swoją wiedzę o ekologii.Największą popularnością cieszy się jednak coroczna akcja świąteczna. W ramach akcji Paczki Dobrej Energii w trzech lokalizacjach: Toruniu, Gołubiu Dobrzyniu i w Rumii zostały zorganizowane warsztaty plastyczne z udziałem wolontariuszy Energi. Ofiarowano dzieciom to, co najcenniejsze – czas i atencję.
Działania w dziedzinie klimatu - podejmowanie pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i ich skutkom (cel 13) m.in. chroniąc bociana białego, sprzątając rzeki Narew, Wierzycę czy Puszczę Piską zarybianie Narwi, czy sadzenie drzew w Borach Tucholskich
Grupa Energa współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk od 30 lat. Poza montażem platform prowadzi też szereg działań promujących wiedzę o tym chronionym gatunku. Energetycy wspomagają również prowadzone przez ornitologów akcje obrączkowania.
Prace na rzecz bocianów Energa Operator rozpoczyna jeszcze gdy ptaki przebywają na zimowiskach w Afryce. Wówczas energetycy montują oraz remontują platformy pod gniazda znajdujące się na słupach energetycznych. Na tych właśnie platformach bociany rozbudowują swoje lęgowiska – wyniesione ponad linię energetyczną, co chroni je przed kontaktem z elementami infrastruktury znajdującymi się pod napięciem. Każdego roku jest to kilkaset nowych lub wyremontowanych konstrukcji. Najwięcej platform, prawie 6 tys., znajduje się na terenie olsztyńskiego Oddziału Energi Operatora. Łącznie Energa zainstalowała już 13,5 tys. platform pod bocianie gniazda.
W ostatnim czasie w ramach współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym zaobrączkowanych zostało kilka tysięcy bocianów. Obrączki pozwalają śledzić trasy wędrówek ptaków, poznać ich zwyczaje, a także zagrożenia na jakie są narażone. Wszystko to pozwala na zaplanowanie działań pomagających w lepszej ochronie gatunku.
Na adres bociany@energa-operator.pl można zgłaszać bocianie gniazda na słupach energetycznych, które nie są jeszcze wyposażone w platformę, a także problemy związane z tymi już istniejącymi – np. konieczność ich wymiany lub odchudzenia gniazda.
Grupa Energa konsekwentnie realizuje inicjatywy ekologiczne, łącząc troskę o środowisko z zaangażowaniem swoich pracowników i klientów. W 2023 roku oraz w 2024 roku przeprowadzono szereg działań mających na celu ochronę przyrody i odbudowę zniszczonych terenów.
Od roku 2023 wolontariusze Energi Obrotu posadzili już ponad 77,5 tysiąca sadzonek na terenie Nadleśnictwa Lipusz, odbudowując część Borów Tucholskich zniszczonych podczas nawałnicy w 2017 roku. Nasadzenia, zrealizowane na obszarze 2,5 ha, były możliwe dzięki współpracy z organizacją Dotlenieni.org. Akcja stanowi element oferty „Pakiet Zielonej Energii”, w której klienci Energi wspierają zalesianie, wybierając certyfikowaną energię z OZE.
Energa aktywnie włącza się w oczyszczanie środowiska. W 2023 roku wolontariusze oczyścili brzegi rzek Narwi, Wierzycy i Puszczy Piskiej, zbierając setki worków odpadów. W 2024 roku podobne działania objęły rzeki Motławę i Słupię, gdzie wolontariusze usuwali odpady zarówno z wody, jak i z brzegów, pokonując kilkunastokilometrowe odcinki.
Szczególną inicjatywą było sprzątanie terenów leśnych wokół budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Ponad 50 pracowników CCGT Grudziądz wzięło udział w międzynarodowej akcji Sprzątania Świata, oczyszczając 50 ha lasu i zbierając ponad 450 kg odpadów.