W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich energetycy wraz z przyrodnikami zachęcają na wiosnę do zbierania plastikowych sznurków z pól, które bociany często wykorzystują do budowy gniazd. Stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich piskląt, które mogą się w nie zaplątać i z tego powodu nigdy nie opuścić gniazda. ...
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich energetycy wraz z przyrodnikami zachęcają na wiosnę do zbierania plastikowych sznurków z pól, które bociany często wykorzystują do budowy gniazd. Stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich piskląt, które mogą się w nie zaplątać i z tego powodu nigdy nie opuścić gniazda.
Ale już od ponad 20 lat energetycy z Energi ratują ptasie siedliska, znajdujące się na obszarze funkcjonowania spółki Energa – Operator, montując na słupach energetycznych powyżej linii przesyłających specjalne platformy. To chroni zarówno dorosłe ptaki, jak i pisklęta przed porażaniem prądem. (Tysiące zabezpieczonych gniazd czeka na bociany dzięki akcji energetyków)
Warto dodać, że od kilku lat Grupa Energa współpracuje z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, z którym uruchomiła i prowadzi wspólnie program Bociany.pl. Obejmuje on obserwację bocianów białych, ich gniazd i żerowisk.
Na www.bociany.pl powstała ogólnopolska baza aktywności związanych z ptakami oraz baza ich gniazd. Strona stanowi również kompendium wiedzy dotyczącej tego gatunku, pozwalając włączyć się chętnym do obserwacji i ochrony ptaków. Informację na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych można też znaleźć także na www.dbajobociany.pl, http://www.facebook.com/dbajobociany.
Powstała też infolinia 801 BOCIAN (801-26-24-26), gdzie można zasięgnąć u ekspertów porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowania ptaków, czy zagrożenia ich gniazd.
Co czwarty bocian jest Polakiem, dlatego z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „ pro Natura” od 2003 roku 31 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bociana. W tym dniu warto pamiętać nie tylko o znaczeniu tych pięknych ptaków w polskiej kulturze, ale o zagrożeniach i potrzebie ich ochrony. Dlatego Energa dba o bociany nie tylko od święta. A różnorodność form i zakres działań, interdyscyplinarność projektów, łącznie celów komercyjnych ze społecznymi jest nie do przecenienia